Aprílová záhrada

Rastliny kvitnúce v apríli

  • Cibuľoviny – narcisy, tulipány, hyacinty
  • Dvojročné rastliny – sirôtky a sedmokrásky
  • Trvalky – poniklec, tarica, kamzičník, pľúcnik
  • Okrasné dreviny – zlatovka, magnólia, sakura

V apríli je možné začať s výsadbou nového okrasného trávnika. Ak ste si už trávnik zriadili v predchádzajúcich sezónach, nezabudnite ho prvýkrát pokosiť.Holé miesta kľudne vyplňte novým výsevom. Taktiež je potrebné trávnik očistiť a prihnojiť kompostom.

Pravidelne ho prevzdušňujte hrabľami či vidlami. Vertikutáciou či ostrými hrabľami z neho odstraňujte burinu a mach, ktorý môžete následne pridať do kompostu.

Zrezanie drevín a ruží

V priebehu mesiaca vykonajte prierez aj popínavých rastlín a kríkov kvitnúcich v lete. Živý plot môžete upraviť a zastrihnúť pomocou špeciálnych nožníc. Ak pestujete mnohoročné ruže, zostrihnite ich o pár centimetrov šikmým rezom. Veľkokveté skráťte o tri centrimetre, a popínavým odstráňte len vrchné výhonky. Odumreté či napadnuté výhonky a listy jednoducho odstrihnite.

Vždyzelené dreviny a ovocné stromy

Od skorého apríla už môžete vysádzať aj vždyzelené dreviny (ihličnany, a pod.) či voľnokorenné sadenice (strom - ktorý bol vykopaný priamo zo zeme je známy ako voľnokorenný alebo prostokorenný, pretože nebude mať žiadny kompost ani pôdu priliehajúcu ku koreňom) ovocných stromov. Taktiež môžete začať s peventívnym chemickým postrekom, ktorý ochráni ovocné dreviny pred chorobami a škodcami.

V priebehu mesiaca vykonajte aj tzv. zmladzovací rez vetiev (úprava koruny stromov, ktorá slúži na prinavrátenie bohatej úrody najmä stromom, ktoré sú už veľmi staré) ovocných stromov (jabloní, hrušiek, čerešní, sliviek a pod.). Ich korunu je vhodné upraviť do pohárkovitého útvaru - vďaka čomu získajú lepší prístup k slnku. 

Starostlivosť o záhony

Do vopred prekyprených záhonov môžete zasadiť predpestované sadeničky zeleru, reďkovky, pažítky hrášku, uhorky ale aj repu či mrkvu. V poslednom období sa obľbúbenou zeleninou stala "kvaka" - je to "koreňová zelenina, ktorá vznikla ako kríženec medzi kalerábom a repou. Má krémovo sfarbenú dužinu s fialovo-žltou šupkou. Korene sa konzumujú rôznymi spôsobmi a listy sa môžu jesť ako listová zelenina".

(Kvaka udržuje zdravé kĺby, podporuje zdravé trávenie, posilňuje imunitu, bráni vzniku rakoviny, zabezpečuje regeneráciu i rast, udržuje stabilný krvný tlak)

Ku koncu mesiaca si pripravte pôdu na výsadbu zemiakov. Pôda by mala byť prekyprená do riadkov s hĺbkou cca 10 centimetrov. Sadenice sa odporúčajú chrániť pred nízkymi nočnými teplotami špeciálnymi textíliami.

Sklenníkové rastliny

Sklenníková pôda si na jar žiada rovnakú úpravu, ako tá vonkajšia. :) Je potrebné ju poriadne prekypriť a zbaviť burín. Tiež sa odporúča prehnojiť, najlepšie prírodným hnojivom, alebo organickým (živočíšneho/rastlinného pôvodu).

V polovici apríla už môžete začať vysádzať predpestované rastlinky Vašich obľúbených druhov zeleniny, ako sú napríklad: uhorky, papriky, cukety, paradajky či baklažány. V premenlivom aprílovom počasí je síce lepšie držať skleník zatvorený, ale v krásne slnečné dni neváhajte a skleník poriadne vetrajte.

Apríl je síce premenlivý mesiac, ale je to ten najvyšší čas sa porozhliadnuť po svojej záhrade, a pustiť sa do prác. Nepremeškajte aprílové dni čakaním na lepšie počasie.

Záhrada má svoj životný rytmus, a ak chcete mať v lete svoju vytúženú úrodu, je nevyhnutné začať čo najskôr. :)

Veľa šťastia!

LK Team